Chile, Travel
comment 1

Kayak en Patagonia: Praktyczne informacje

DCIM100GOPRO

Przygotowania wyjazdu do Patagonii zajęły nam więcej czasu niż sam pobyt na południu Chile. Z perspektywy czasu i z doświadczeniem, które już teraz mamy, szykowaliśmy się trochę na wyrost. J twierdzi, że mieliśmy super szczęście co do pogody, ale nie można było tego przewidzieć. Poniżej spisałam wszystkie informacje co do spływu kajakowego w Torres del Paine, włącznie z kosztem i sprzętem, który ze sobą wzięliśmy.

Pływanie kajakiem to bardzo szlachetny sposób poruszania się po terenie. Może być bezszelestny i cichy, nie odstrasza zwierząt, nie produkuje spalin i zużywa tylko energię naszych mięśni. Pozwala zobaczyć piękno Patagonii z zupełnie innej perspektywy niż wydeptane szlaki górskie. Przy tym, kiedy płynie się po spokojnej rzece, praktycznie jesteś niesiony przez naturę, od czasu do czasu tylko współpracując.

DCIM100GOPRO

Kajak jest na tyle przestronny, że pomieści jedzenie i nawet sprzęt do spania. Kilkudniowa wycieczka jest dla mnie wymarzonym sposobem na spędzenie czasu w Patagonii, tym bardziej że jej rzeki i jeziora polodowcowe są chronione przez Chilijskie władze i tylko określona ilość ludzi może być w wodzie w danym okresie.

W czasie jednodniowego spływu można obserwować guanacos (chilijskie lamy), ogromne kondory i liczne konie z pobliskich estancias. Czasem można też zauważyć flamingi i pumy, ale te ostatnie raczej stronią od ludzi i to duże szczęście móc je zobaczyć w ich naturalnym środowisku.

DCIM100GOPRO

DCIM100GOPRO

DCIM100GOPRO

Ale przejdźmy do konkretów.

Ceny

Wejście do Parku Torre del Paine

18 000 Chilean pesos (około $38) w środku sezonu i 5000 pesos ($10,5) poza sezonem. Bilet jest jednorazowy i jest ważny niezależnie od ilości dni spędzonych w parku. Zwykle nie jest wliczony w ceny organizowanych wycieczek.

Ceny spływów

– 1 dniowy spływ Lago Grey + Rio Serrano $290, około 25-40 km

Cena zawiera: dojazd do parku z Puerto Natales, cały sprzęt, ubezpieczenie, jedzenie i picie w czasie spływu.

– 2 i 3-dniowe spływy zwykle mają w swoim programie następujące miejsca: Rio Serrano, Glacier Serrano, Glacier Balmaceda, Glacier Tyndall and Blue Lake. Ceny wahają się między $650 a 1350 od osoby i obejmują sprzęt, noclegi w namiotach lub na campingach i pełne wyżywienie.

W chwili pisania tego wpisu (07/2015) tylko dwie firmy organizują spływy w Torres del Paine: Kayak en Patagonia (siostrzana firma Hello Patagonia) i Swoop Patagonia. My płynęliśmy z Hello Patagonia i bardzo ich polecam.

Jeśli macie więcej czasu i chcecie rozważyć dłuższy spływ w Andach czy Chilijskich fiordach, jedną z najlepszych ofert ma firma Exchile. 7 dniowy spływ w samym sercu Andów rzeką Futaleufu z miasteczka Trevelin, aż do Pacyfiku, do miasta Chaitén położonego 10 mil od czynnego wulkanu (ostatni wybuch w 2008 roku) o tej samej nazwie. Cena takiego spływu to około $2000.

Nasi znajomi zdecydowali się na trzydniowy spływ po Lago Grey, River Grey i Serrano, kończąc przy Glacier Serrano. Jedną noc spali na campingu a drugą na dziko tylko ich dwójka i jeden z instruktorów Jose Luis na obrzeżach rzeki. Gdybym mogła jeszcze raz zdecydować się na taki spływ i miała odpowiednie fundusze, myślę, że kilkudniowy spływ jest wart swojej ceny.

DCIM100GOPRO DCIM100GOPRO DCIM100GOPRO DCIM100GOPRO DCIM100GOPRO

Przygotowanie fizyczne

Podstawowym warunkiem brania udziału w takim spływie jest umiejętność pływania. Istnieje możliwość wywrotki, ale jest bardzo mała. Kajaki dwuosobowe są bardzo stabilne, a woda nurt rzeki spokojny.

Co do wiosłowania, myślę, że podstawowa sprawność fizyczna jest potrzebna, bo najkrótsza trasa to około 5-6h w wodzie. W naszej grupie były osoby, które nigdy wcześniej nie siedziały w kajaku i wszyscy dali sobie świetnie radę. Z tego, co czytałam, to trening aerobowy 2 czy 3 razy w tygodniu jest dobrym pomysłem przed każdym wyjazdem, który będzie wymagał aktywności fizycznej.

Co wziąć ze sobą?

Większość sprzętu jest wliczona w cenę spływu. Poza tym, warto ze sobą wziąć:

– SPF 45+ – Na południu Chile jest niesamowicie wysokie promieniowanie UV przez ubytki w powłoce ozonowej nad biegunem południowym. Częsta aplikacja SPF na twarz i części ciała wystawione na słońce jest absolutną koniecznością.
– wełniana czapka
– polarowe rękawiczki (szybciej schną niż wełniane)
– okulary słoneczne
– dry pack na aparat i dokumenty
– kamerka typu GoPro lub wodoszczelny pokrowiec na smartfona (żeby robić zdjęcia z kajaka i nie martwić się, że zamoknie)
– uprząż do GoPro na klatkę piersiową, lub specjalny uchwyt do kajaka (my nie mieliśmy, a inni mieli)
– pomadkę z filtrem SPF, żeby nie spalić sobie ust.

DCIM100GOPRO

DCIM100GOPRO

W co się ubrać?

Tu zdania są podzielone. J mówi, że wolałby być w kąpielówkach, ja cieszę się, że miałam wełniane kalesony. Ogólnie bardzo polecam wełniane warstwy termiczne ze 100% wełny merino. Człowiek się w nich nie poci, są ciepłe, (nie śmierdzą – naprawdę!) na nawet w dużym słońcu nie jest w nich za ciepło. Można je przeprać i szybko wysuszyć na plecaku.

Jeśli jechałabym jeszcze raz, założyłabym:

– wełniane kalesony z wełny merino
– podkoszulek termiczny z długim rękawem
– sportowy biustonosz
– polar wzięłabym do dry pack’u i założyła na postoju.

DCIM100GOPRO DCIM100GOPRO

PS. Tak naprawdę napisałam ten wpis, żeby mieć wymówkę na wrzucenie zdjęć z GoPro z tamtego dnia, bo nie zmieściły się do poprzedniego wpisu.

A na koniec złota rada od J’a – nie zakładajcie zegarka na spływ, bo przy dużym wysiłku rąk można się nabawić urazu nadgarstka, jeśli zegarek blokuje dopływ krwi lub uciska na przedramię. Miał takiego krwiaka, że myślałam, że sobie złamał rękę.

DCIM100GOPRO

Jeśli macie jakieś pytania co do spływu to śmiało piszcie w komentarzach.

Filed under: Chile, Travel

by

Nazywam się Małgosia Frej i piszę blog o życiu: moim i świata, który mnie otacza. Moje wpisy to głównie reportaże z podróży, przemyślenia na tematym które mnie poruszają oraz wycinki z mojego życia i pracy jako młody lekarz w Szkocji.